Özel Dersi Kim Verebilir?

1
1267
Ankara Kafası Özel Ders ve Eğitim Koçluğu

Aslında bu sorunun cevabını ÖZEL DERS NEDİR? adlı 10 maddelik yazımın 2. maddesinde açıklamıştım. O maddeyi burada paylaşıp 10 kısa başlıkta “Özel Dersi Kim Verebilir?” ya da “Özel Ders Kimden Alınmalıdır?” bu sorulara cevap vereyim.

Özel Ders Nedir? adlı 10 maddelik yazımın 2. maddesi :
Özel dersi verecek kişi kesinlikle eğitimci olmalıdır. Ayrıca hem öğrencinin hem de velinin görebileceği portfolyosu bulunmalıdır. KESİNLİKLE ÖĞRENCİLERDEN (Boğaziçi mezunu, Odtü mezunu, hacettepe mezunu tamamen kandırma/yanıltma amaçlıdır) VE BU ÖZEL SORUMLULUĞU EK İŞİ OLARAK GÖREN ÖĞRETMENLERDEN ALINMAMALIDIR. Çünkü öğrencilerin “pedagojik formasyon”u yoktur. Yani çocukların psikolojik süreçlerini analiz edebilecek bir birikimleri mevcut olmadığı gibi süreci de takip edemezler. Öğretim yöntem ve tekniklerinin neredeyse hiç birinden haberleri yoktur ve yaşa,sınıfa ve düzeye göre nasıl uygulayacaklarını da bilmezler. Öğrenciler bu işi harçlık olarak gördüğü için bir çocuğun eğitim algısını yanlışlıkla harcayabilirler. Aileler bu konuda bilinçli olmalıdır. Öğrenci ve bir çok öğretmen bu hataları çoğunlukla bilmeyerek hatta daha da kötüsü bilmediğini bilmeyerek yaparlar.  Özel dersi ek iş olarak gören öğretmenler ise özel dersin bir uzmanlık olduğunu bilmezler. Buna yetkinlikleri yoktur. İyi bir özel ders öğretmeni ve eğitim koçu dünyayı, eğitim trendlerini ve eğitim bilimlerini iyi şekilde bilmelidir. Teknolojiye verdiği eğitimi adapte etmeli ve öğrencinin ilgi alanları ile bunu kesiştirmelidir. OECD verilerine göre dünyada en fazla okula devamsızlık yapan ülke Türkiye’dir ne yazık ki! Buradan çıkarılacak bir başka durum öğrencilerin okulu çokta sevmedikleri, okulu sadece sosyal ortam olarak gördükleridir. Bu yüzden okulu ve eğitimi sevdirecek özel bir öğretmen gerekmektedir.

teogozeldersankaragif

  1. Özel ders klasik bir ders anlatımı değildir. Kişiye özgü dizayn edilmeli ve özel ders alacak öğrencinin bakış açısını değiştirmelidir. Bu açıdan özel ders verecek kişi hem eğitim koçu hem de özel ders verebilecek yeterliliklere sahip olmalıdır.
  2. Özel ders sadece akademik başarısızlıklara değil öğrencinin psikolojik ve sosyal yönlerine de odaklanır. Bu yüzden öğrencinin,okulun,öğretmeninin,arkadaşlarının ve ailenin de içinde bulunduğu bir çok şeyi  iyi analiz edebilecek birisinden özel ders alınmalıdır.
  3. Bir psikolog ya da psikiyatr kadar olmasa da psikolojiyi bilmelidir. Ve bunu bilimsel yöntemlerle birleştirip kullanmalıdır. Öğrenciye yeni teknikler göstermelidir. Öğrenci şaşırmalı ve onun merak güdüsünü harekete geçirmelidir.
  4. Bilimin zevkli yönlerini mizahi bir dille anlatacak ve hikayelerle konuları sevdirecek biri olmalıdır. Ama bunu gevşeklikle değil esnek bir disiplin anlayışıyla tasarlamalıdır.
  5. Özel ders talep eden aile özel ders öğretmeni ile bir akşam yemeği ya da bir çay-kahve davetinde önceden tanışır ise daha faydalı olabilir. Çünkü öğrenci öğretmeni aileden biri olarak görmelidir. Sıcak ve samimi olan bir öğretmen her zaman tercih sebebi olmalıdır.ozeldershocasiankara
  6. Kılık kıyafetine özen gösteren, özgüvenli, kafadan değilde bilimsel konuşan, bakımlı, dünyayı yakından takip eden, sadece bilimle değil aynı zamanda spor,beslenme,moda, teknoloji,edebiyat,sinema ve popüler kültür hakkında bilgi sahibi bir öğretmen öğrencinin daha çok ilgisini çekecektir.
  7. ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN, KOMŞU ÇOCUKLARINDAN, ÖĞRENCİNİN KENDİ OKUL ÖĞRETMENLERİNDEN ASLA ÖZEL DERS ÖĞRETMENİ OLMAZ.
  8. UCUZ ÖZEL DERS KALİTELİ OLMAYACAĞI GİBİ PAHALI ÖZEL DERSTE KALİTELİ OLACAK DİYE BİR ŞEY YOKTUR.
  9. FİYATINA ALDANARAK ÖZEL DERS ALDIRILMAZ. KONULARI, KAZANIMLARI, SINAV SİSTEMLERİNİ, SON DEĞİŞİKLİKLERİ BİLMEYEN KİŞİLER ÖĞRENCİYE DAHA FAZLA ZARAR VERİR. BU NOKTADA UCUZ DİYE DERS ALDIRACAĞINIZA HİÇ ALDIRMAYIN DAHA FAYDALIDIR.
  10. Özel ders verecek kişi eğitim hakkında ne gibi çalışmalar yapıyor bu en önemli göstergedir. Sırf popüler olduğu için yüksek fiyatlara özel ders veren öğretmenler aslında düşünüldüğü kadar iyi değillerdir. Çünkü eğitim hakkında ne yazısı, ne sorusu, ne kitabı ne de eğitsel tasarımları bulunmaktadır. Şunu tecrübemle söyleyebilirim ki isim yapmış kurum ve etüd merkezi öğretmenleri bile düşünüldüğü kadar iyi değillerdir. Hatta Etüd merkezlerinde bir sınıfta 30 kişi varsa eğer o  dersten fayda sağlayan % 10 – 20 civarı bir öğrencidir. Yani 3-5 tane zaten temeli olan çalışkan öğrenci ile bu kurumlar isim yapmaktadır. Çoğunlukla bu kurumlar bu öğrencileri de kurumlarına ücretsiz olarak almaktadırlar. Para veren velilerin çocukları ise fark edilebilir bir başarı elde edemezler. Bu açıdan iyi bir öğretmen her öğrenciye eşit ilgi ve süreç takibi yapmalıdır.

ANKARA KAFASI KURUCUSU ÜNAL HOCA’DAN ÖZEL DERS ALMAK İSTER MİSİNİZ?


ÖZEL DERS ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN


Ankara Kafası Özel Ders ve Eğitim Koçluğu