Sınava Hazırlanmak: Öğrenci-Veli-Öğretmen Üçgeni

1
1501
sınava hazırlanmak, sınava hazırlananlara öneriler, sınava hazırlanmak için program, sınava hazırlanacaklara tavsiyeler,ankara özel ders, ankara teog özel ders, ankara ales özel
sınava hazırlanmak, sınava hazırlananlara öneriler, sınava hazırlanmak için program, sınava hazırlanacaklara tavsiyeler,ankara özel ders, ankara teog özel ders, ankara ales özel
Ankara Kafası Özel Ders ve Eğitim Koçluğu

tumblr_n1nb1ptbow1tpegqko1_500

Hazırlanmak başlı başına zor bir eylemdir. Yola çıkacak birinin valizini hazırlaması, ev hanımının bahar temizliğine hazırlanması ya da akşamdan bir sonraki günün yemeğini hazırlaması, yeni evleneceklerin evliliğe hazırlanması ya da sınava hazırlanmak ne fark eder? Bütün hazırlanmalar tıpkı bütün başlangıçlar gibi zordur ve insanı  yorar.

pacify-yourself

Özellikle en başında saç baş yoldurur , ya çok düşündürür ya bodoslama dalmanıza göz yumar. Bu yüzden her hazırlanma süreci bir yolculuktur. Temelinde ya bir plan ya da bir kara düzen vardır. Kara düzen ise insan ruhunun mayasında vardır daha çok. Çok az insan düzen için emek sarf etmek ister. Ama biraz dişi sıkıp o kırılma noktasını atlatınca her şey muntazam bir dengeyle sizi karşılar. Hayatımızın yegane amacı huzur değil mi? O zaman hadi birlikte düşünelim. Sınava hazırlanmayı ne böylesine zor hale getirir? Bunun bir pratik yolu ya da reçetesi yok mu diyenlere bu önerim.

20-hilarious-memes-on-exams-funny-jokes-pictures-8

Sınava hazırlanmayı bir zorunluluk yani mecburi bir memuriyet olarak görüyor çoğumuz. Aile böyle görüyor, genç böyle hissediyor, öğretmen buna göre kendine çeki düzen veriyor. Her şey yapay rakamlardan ve tutarsız sanal hedeflerden ibaret. Oysa zevk almadığımız hiç bir şey bizi başarıya ulaştırmaz bunu hepimiz biliyoruz artık. Severek disipline etmek diyorum ben buna ve bunu çoğu zaman yapamıyoruz. Ama yapabiliriz pek tabi. Ama önce bir hasar tespiti yapalım!!!

  1. Öğrenci kesinlikle kendisini tanımıyor. Neyi sevdiğini, ne de eksik olduğunu ya da ne yapabileceği ile ilgili en ufak fikri yok çoğu zaman. Kendi gücünün ve sınırlarının farkında değil. Ve çevresindeki herkes onun yerine düşünmeye başlayınca onun dahil olmadığı bir plan çıkıyor ortaya. Bu açıdan öğrenci kendini daha iyi tanıma adına her türlü eylemi gerçekleştirmeli. Bu noktada öğrenciye yardım etmek daha faydalı olacaktır çoğu zaman.
  2. Velilerin büyük bir çoğunluğu ise sonuç odaklı. Not, sınav puanı, derece, başarı belgesi gibi günümüzde çok önemi olmayan şeylere önem veriyorlar hala. Bugün Google gibi bir firma işe alacağı personelde bile mezuniyet kıstasında ” lise mezunu” bile yeter diyor. Sebebi bana fayda sağladıktan sonra mezuniyetinin önemi yok demek. Hatta benzer eğitim sistemlerinin dışında eğitim almış kişilerin fark yarattığı bir dünyaya doğru evriliyoruz. Veliler bunun farkında bile değil. Herkes Albert Einstein’ı tanır ama onu farklı kılan şeyleri önemsemez. Okuldan geldiğinde ödevin var mı?, ödevini bitir , sınavdan kaç aldın, diye sorular yerine bugün öğretmenine iyi bir soru sorabildin mi? diye sorarmış annesi. Fark yaratan veli olmak o kadar zor değil aslında!
  3. Öğretmenlerin büyük bir kısmı ise iki cami arasında beynamazdan farksız. Öğretmenliğe yeni başlayanlar sistemi eleştirmekle ve beklediklerini bulamamakla, biraz tecrübeliler yan yollar aramakla, uzun yıllar öğretmenlik yapmışlar heyecansızlıktan muzdarip çoğu zaman. Derslerin çoğu anlatım odaklı olunca etkinlik minimum oluyor haliyle. Ki etkinlik kavramı çoğu öğretmende tam olarak oturmuş bir şey bile değil. Çocuklarla derste yapılan her şeyi etkinlik sanıp fotoğraflayan öğretmenler var. Bunun temelinde bir çok kaygı var ama en geneli öğretmenler çocukları yetiştirmek yerine müfredatı yetiştirmeye uğraşıyorlar. Merak yok, orjinallik yok, heyecan yok ve neticede sadece al gülüm ver gülüm bir eğitim var.

giphy

Bu açıdan kendi deneyimlerimden yola çıkarak bu yazının dışında 3 ayrı yazı yazmayı düşünüyorum:

  1. Sınava hazırlanan öğrencilere 10 tavsiye
  2. Sınavlara öğrenci hazırlayan öğretmenlere 10 tavsiye
  3. Sınavlara hazırlanan çocukları olan velilere 10 tavsiye

Bu yazı dizisinden kesinlikle somut ve faydalı bilgiler edineceksiniz. Sizinde katkılarınızı ve deneyimlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. Görüşmek üzere. ” Ünal Hoca “


Ankara Kafası Özel Ders ve Eğitim Koçluğu

1 YORUM

CEVAP VER

*