E-YDS Nedir? E-YDS ile YDS’nin Farkları Nelerdir?

0
1099
E-YDS Nedir, E-YDS ile YDS'nin farkları nelerdir, E-YDS nerede yapılmaktadır, E-YDS sınav giriş ücreti ne kadardır, E-YDS ne zaman yapılmaktadır, E-YDS'nin dezavantajları nelerdir
E-YDS Nedir, E-YDS ile YDS'nin farkları nelerdir, E-YDS nerede yapılmaktadır, E-YDS sınav giriş ücreti ne kadardır, E-YDS ne zaman yapılmaktadır, E-YDS'nin dezavantajları nelerdir
Ankara Kafası Özel Ders ve Eğitim Koçluğu

E-YDS Nedir, E-YDS ile YDS’nin farkları nelerdir, E-YDS nerede yapılmaktadır, E-YDS sınav giriş ücreti ne kadardır, E-YDS ne zaman yapılmaktadır, E-YDS’nin dezavantajları nelerdir gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda vereceğiz. Bilindiği üzere ÖSYM 2014 Sonbahar YDS’den (Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı) hemen sonra, YDS’nin bilgisayar tabanlı versiyonunu uygulamaya başlamıştır. Bu sınava da E-YDS (Elektronik Yabancı Dil Sınavı) ismi verilmiştir. Sınav konsept olarak normal YDS ile birebir aynıdır, Adaylara aynı şekilde 80 sorudan oluşan bir test uygulanmaktadır ve 3 saat süre verilmektedir. Normal YDS’den farklı yanı ise bu testin bilgisayar üzerinden uygulanmasıdır. E-YDS henüz yeni sayılabilecek bir uygulama olduğu için şu an bazı dezavantajlara sahiptir. Şimdi bunlara detaylı olarak değineceğiz.

Sınavın ilk dezavantajı sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılıyor olmasıdır. Bu üç şehirden birinde yaşamayan pek çok aday önceki gün akşam ya da gece saatlerinde otobüs veya uçak ile bu üç şehirden birine ulaşmakta yol yorgunluğunu tam olarak atamadan sınava girmektedir. Bu da sınav başarısını ve sınav motivasyonunu kısmen de olsa olumsuz etkileyen bir unsurdur.

 

Bir diğer dezavantaj ise kontenjanların oldukça sınırlı olmasıdır. Örnek olarak geçtiğimiz günlerde yapılan bir sınavda E-YDS kontenjanları ÖSYM bu sınavda kontenjan, Ankara’da 3760, İstanbul’da 431, İzmir’de 72 olarak belirtilmiştir.( e-YDS 2016/12 İngilizce alanında, 24 Aralık 2016) Muhtemelen önümüzdeki sınavlarda bu zamanla kademeli olarak artacaktır. Çünkü kontenjanlar binaların kapasitelerine göre belirlenmektedir ve ancak yeni binaların sınava dahil edilmesiyle artırılabilir. Aslında E-YDS’nin ilk yıllarında kontenjanlar bundan da azdı mesela Ankara’da yaklaşık 200 öğrenci sınava alınıyordu, ÖSYM bu konuda mümkün olduğunca artırım yapmaktadır ancak yine de mevcut kontenjanlar toplam aday sayısı dikkate alındığında azdır. Hal böyleyken, sınav için adaylar başvuru saatinden belli bir zaman önce bilgisayar başına geçmekte ve sınava katılacak sınırlı sayıda öğrenciden biri olmak için bir an önce kaydolmaya çalışmaktadırlar.  Çünkü çoğu zaman dakikalar içinde sınav kontenjanı dolduğu için pek çok aday sınava katılamamaktadır. Çok istemesine rağmen sınava giremeyen bu adaylar içerisinde kendisine acilen dil puanı lazım olan akademisyenler ve kadro başvurusu için dil puanına ihtiyaç duyan öğrenciler başta olmak üzere pek çok kişi vardır. ÖSYM bu sorunu kısmen çözmek için her 3 ayda sadece bir kere sınava girmesine izin vermiştir ve uzun vadede sınav merkezlerinin sayısının daha da artırılacağını belirtmektedir fakat her adayın 3 ayda sadece bir kere girmesi bu sorun için maalesef bir çözüm olamamıştır. Zira, E-YDS’nin 1 yıllık toplam kontenjanı bile (eğer sınav merkezleri ileride ciddi derecede artırılmazsa) E-YDS sınavına girmek isteyen aday sayısından oldukça azdır.

 

Sınavın üçüncü dezavantajı da sınav giriş ücretidir. 2016 yılı için E-YDS sınav ücreti 200 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca bunun üzerine farklı illerden gelen öğrenciler için bir de Ankara’ya İstanbul’a İzmir’e vs. ulaşım masrafları eklenince özellikle de öğrenci olanlar ve bir geliri olmayanlar için önemli bir maddi külfet unsuru oluşturmaktadır. Özellikle bu üç ile uzak bazı illerde yaşaya adayların bir E-YDS için toplamda 500 liraya yakın masraf ettikleri bilinmektedir. Bu da özellikle maddi durumu zayıf adayların E-YDS’ye girmesinin önünde bir engel oluşturmaktadır.

 

Sınavın dördüncü dezavantajı ise zorluk düzeyidir. Fakat baştan belirtelim bu konuda net bir fikir birliği bulunmamaktadır. Her ne kadar bazı adaylar sınavın normal YDS ile benzer zorlukta olduğunu söylese de sınava bizzat giren pek çok kişiden aldığımız duyumlara göre E-YDS, normal YDS sınavlarına kıyasla az da olsa daha zordur. Sınava giren başka bazı adaylarsa bilgisayar ekranına bakmanın belli bir süre sonra gözleri yorduğunu bunun sınav performansını düşürdüğünü bu yüzden daha zor geldiğini savunmaktadır. Görüldüğü gibi zorluk kolaylık konusu kişiden kişiye değişmekte olup bu konuda net bir yorum yapabilmek mümkün olmamaktadır.

 

Sınavın son dezavantajı ise sadece İngilizce dilinde yapılıyor olmasıdır. İngilizce gerçekten de açık ara farkla en çok adayın sınav almayı tercih ettiği dildir fakat yine de farklı dillerden sınava girmeyi tercih eden adayları da ihmal etmemek gerekir. Örneğin Almanca’dan sınava girmek isteyen bir aday bu sınavları yılda en fazla 2 defa alabilmektedir (hatta bazı dillerin sınavları yılda 1 defa yapılmaktadır) Bu da söz konusu adayların stresini artıran bir unsurdur. Temennimiz gerekli altyapı çalışmaları tamamlandığında E-YDS’nin neredeyse bütün dillerde yapılmasıdır.

 

Sonuç olarak baktığımızda E-YDS sınavı henüz yeni sayılabilecek bir uygulama olduğu için şu an bazı dezavantajlara sahiptir. Bu problemlerin yıllar içerisinde çözüleceğini umuyoruz. Çünkü aslında yukarıda yazdığımız problemlerin bütününün temelinde altyapı yetersizliği yatmaktadır. Yıllar içerisinde sınavın çok geniş kitlelere uygulanmasını sağlayacak fiziki altyapı ve güvenli ağ oluşturulacak, sınav merkezleri sayısı artacak, en azından her bir bölgede bir sınav merkezi olacaktır. Böylece hem adaylar için daha fazla sayıda kontenjan olacak hem de adaylar Ankara, İstanbul ya da İzmir illerinden birine gitmek zorunda kalmayacaktır.

Her şeye rağmen, E-YDS sınavının uygulanmaya başlanması oldukça önemli ve olumlu bir gelişmedir ve sayıları oldukça az da olsa bazı öğrenciler bu sınava girmeyi ve istediği puanı alabilmeyi başarmıştır. Sınavın her ay yapılıyor olması (her ne kadar her aday 3 ayda bir kere girebilse de) YDS puanına acil ihtiyaç duyan adaylar için de çok önemli bir fırsattır. Kısacası E-YDS uygulaması güzel bir başlangıç olarak değerlendirilebilir. Bu konuda ÖSYM imkanları dahilinde iyileştirmeler yapmaya devam etmektedir. Örnek olarak E-YDS sınavı ilk başta sadece Ankara’da uygulanıyordu, zaman içinde İstanbul ve İzmir’de de uygulanmaya başladı. Kontenjanlar azdı Ankara’da 3000 kişilik kontenjan açılarak radikal bir artış yapıldı, her aday yılda sadece 1 sınava girebiliyordu bu süre 3 aya düşürüldü. Kısacası önemli gelişmeler yaşanmakta. Umuyoruz ki bundan sonra da bu tip iyileştirmeler devam eder ve bu sorunların hepsi aşılır.


Ankara Kafası Özel Ders ve Eğitim Koçluğu

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

*